2013. október 28., hétfő

1956 és a békemenet


Csak nekem tűnik ellentmondásosnak ez a két fogalom? Lehetséges, hogy a békemenet többségében idős résztvevői mind forradalmárok voltak? Nem lehet, hogy a magyar dolgozók és diákok többségével egyetemben maguk is a szocialista felvonulások résztvevői voltak inkább? Senkit nem emlékeztet ez a békemenet dolog a Hazafias Népfront nevű szervezetre, vagy a május elsejei felvonulásokra?
Persze tudom, hogy van az emberekben egy ősi alkalmazkodási képesség, valami olyasmi, hogy inkább szeretem a rossz időt is, vagy azt, aki nekem árt; ha egyszer úgysem tehetek semmit ellene, akkor mégiscsak jobb nekem, ha szeretem, mintha állandóan bosszankodnék. Észak-Koreában - egy tipikus Orwelli diktatúrában - a nép többsége bármikor ki tudja mutatni (őszinte, vagy nagyon annak tűnő) hitét és szeretetét a rendszer és a vezető iránt.
1956-ban a proletárnak hívott diktatúra ellen vonultak utcára az emberek, az egypárt rendszer zsarnoksága ellen, de nem hiszem, hogy jobboldaliak lettek volna; demokráciát akartak, nem a félfeudális háború előtti rendszer visszaállítását. Elegük volt a nyilvánvaló hazugságokból, szerettek volna biztonságban és jólétben élni, ahogy a fejlett államok szabad polgárai.

Sajnos, úgy tűnik a jelenlegi kormány – az 50-es évek diktatúrájához hasonlóan - ezeket a szabad demokráciákat mintakép helyett ellenségnek tekinti (Nem leszünk gyarmat!). Orbán Viktor pedig ünnepi beszédében kifordította a valóságot, amikor azt állította, hogy „azok” újra közénk lövetnének, hiszen nincsenek „azok”, ő képviseli jelenleg az egypárti hatalmat, ő folytat az 50-es évekhez hasonló propagandát. Csak azt nem tudom eldönteni, hogy ezek az emberek – Orbán, Kövér, Kósa, Lázár, Rogán, stb. vajon a szocialista vezetőkhöz hasonlóan őszintén hisznek-e abban, hogy ők valami módon a haza érdekeit szolgálják, vagy annak ellenére csinálják, amit csinálnak, hogy tudják, hogy károsak a társadalomra? Ez a mutyi rendszer nekik kétségtelenül jó, az országnak rossz. De lehet, hogy Magyarországon csak ez működik, és a választópolgárok többségének megfelel ez a rendszer, nem akarunk ugyan gyarmat lenni, de szívesen vagyunk eltartottak. Hosszú távon persze nem fenntartható ez a rendszer, csőd lesz és felháborodás, és szakértői kormány, és évtizedekig tartó válság.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése